HKP 3 TILLBAKA PÅ SÄVE!
8e januari 2026
Aeroseum är glada över att åter välkomna en Agusta Bell HKP 3 till Säve, den plats där helikoptern en gång var stationerad och ingick i den dagliga verksamheten. Maskinen är ett viktigt stycke västsvensk flyghistoria och en påminnelse om de uppdrag och den helikopterförmåga som fanns här under flera decennier. Återkomsten sker dessutom i rätt ögonblick eftersom HKP 3 nu blir en självklar del av Aeroseums firande av att Flygvapnet fyller 100 år.
Den HKP 3 som nu kommit till Aeroseum kommer från Ängelholms Flygmuseum och kommer så småningom att ersätta den HKP 3 som i dag står i berghangaren. Aeroseum har därmed möjlighet att säkerställa ett fortsatt bevarande av typen och att på sikt presentera en maskin med stark koppling till Säve och den verksamhet som pågått här.
– Det var både oväntat och glädjande att få tillbaka helikoptern hit till Säve. Det känns som att en viktig del av platsens historia har hittat hem igen, säger Roger Eliasson, tidigare chef för 2:a helikopterdivisionen på Säve och grundare av Aeroseum.
HKP 3 var den svenska beteckningen på Agusta Bell 204B och togs i bruk under början av 1960-talet. Den användes av både armén och flygvapnet och blev snabbt en av de mest mångsidiga helikoptrarna i svensk tjänst. Konstruktionen gjorde att den klarade allt från trupptransporter till sjuktransporter och flygräddning och den användes ofta vid uppdrag som krävde god lyftkapacitet, stabilitet och tillförlitlighet i varierande väderförhållanden. Under årtiondena i svensk tjänst deltog HKP 3 i övningar och insatser över hela landet och kom att bli en av de helikoptrar som formade utvecklingen av det svenska militärflyget under kalla kriget.
På Säve var HKP 3 en del av den helikopterverksamhet som utfördes här under lång tid. Den bidrog i både vardagliga och mer krävande uppdrag och var ett frekvent inslag i luftrummet över Göteborgstrakten. Många som arbetade på flygplatsen minns den som ett stabilt och arbetsamt verktyg som löste sina uppgifter utan att dra uppmärksamhet till sig. Med sin återkomst till berghangaren blir den åter synlig för allmänheten och kan nu visas i sin ursprungliga miljö.
– Vi kommer att se till att berätta helikopterns historia i sin helhet, både utifrån tiden vid F 9 här på Säve och från tjänstgöringen vid F 10. Det är först då man fullt ut kan förstå vilken roll den här typen av helikopter haft i Flygvapnet, säger Roger Eliasson.
Att HKP 3 nu åter står i Aeroseums anläggning ger besökarna en konkret möjlighet att följa helikopterverksamhetens utveckling och att förstå vilka krav som ställdes på besättningar och tekniker under den tid då Säve hade en aktiv militär helikopterroll. I samband med Flygvapnets 100-årsjubileum bidrar den till att fördjupa berättelsen om hur helikopterförbanden kompletterade flygstridskrafterna och vilken betydelse de hade för totalförsvaret.
Mer information om helikoptern, dess historia och Aeroseums pågående arbete finns på aeroseum.se, här: https://aeroseum.se/utstallningar-och-foremal/hkp-3-medeltung-helikopter-sokes/


